Den otců

Svátek Den otců

Den otců u nás v České republice slavíme třetí červnovou neděli. Není tomu ale stejně po celém světě. 

Jak vznikl Den otců

Den otců sahá až do roku 1908 kdy členka kostela Sonora Smart Doddová po oslavách Dne matek navrhla pastorovi, na počest svého otce, který vychoval jako vdovec šest dětí, že by se měl stejný svátek slavit i pro otce. Nejprve se měl Den otců slavit na den narození jejího otce 5. června. Pastor byl však v tento den zaneprázdněn a tak se oslavy Dne otců přesunuly na 19. června - třetí červnovou neděli. V dvacátých letech však tento svátek upadl v zapomnění. V roce 1966 prezident Lyndon Johnson prezidentskou deklarací prohlásil třetí červnovou neděli za oficiální Den otců. Za národní svátek byl prohlášen v roce 1972 prezidentem Richardem Nixonem.

Kdy se slaví Den otců 

Den otců se neslaví po celém světě ve stejný den. V Asii, Africe i Evropě a severo a jihoamerických zemích se slaví třetí neděli v červnu. V Dánsku jej oslavují již 5. června v den ústavy. Ve Finsku, Norsku, Švédsku, na Islandu i v Estonsku (sever Evropy) připadá svátek Dne otců na 14. listopadu. V některých evropských zemích jako např. Španělsku, Portugalsku a Chorvatsku se tento svátek slaví 19. března. V sousedním Německu tu Den otců a mužů slaví 40 dní po Velikonocích a to na církevní svátek Nanebevstoupení Ježíše Krista. V Austrálii nebo na Novém Zélandu pak první neděli v září.

Rozdíl Den otců a mezinárodní den mužů

Existuje však také mezinárodní den mužů který se slaví 19. listopadu a je oslavou pro všechny muže bez ohledu na to zda jsou či nejsou otci.

A pokud chcete udělat nějakému otci radost a potěšit ho milým dárkem, nechte se inspirovat naší nabídkou tipů na dárky ke Dni otců 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Mohlo by Vás zajímat